Hospodaření státu musí vycházet ze stejných principů, za jakých hospodaří fyzické osoby, živnostníci nebo firmy. Stát musí být schopen mít příjmy a výdaje dlouhodobě v rovnováze, stojí černé na bílém ve volebním programu ANO 2011. Kdo slibu "v jediném programu, který potřebujete" uvěřil a na základě něho svým hlasem pomohl udělat z ANO vítěze voleb, ten se na konci minulého týdne dozvěděl, že skočil na předvolební špek. Premiér bez důvěry Andrej Babiš a Alena Schillerová, jeho pravá ruka na ministerstvu financí, plánují na příští rok deficit 50 miliard.

Nenese naději na vyrovnaný rozpočet aspoň formule o dlouhodobé rovnováze? Ani tím se nemůže odpůrce zadlužování utěšovat. Vypadá to, že padesátimiliardová sekyra s námi má být na věčné časy. Či alespoň po dobu vlády ANO, protože s takovým deficitem se počítá i na roky 2020 či 2021. Vyrovnání příjmů a výdajů je tak za horizontem nyní vládnoucích politiků.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru