Nejnovějších přešlapů pirátů využil jeden z internetových recesistických serverů, když napsal, že za pirátskou stranu bude do Senátu kandidovat komunistka Marta Semelová. Že by tato politička, známá svými stalinistickými postoji, reprezentovala piráty, je asi stejně pravděpodobné jako to, že si někdo doma topí počítačem. Angažmá Semelové na kandidátce pirátů je samozřejmě nepravdivé, avšak zmínka o topení je skutečná. Vychází z jedné z několika květnových kauz pirátů, které mohou ovlivnit reputaci nováčků v parlamentu.

Zpráva o pirátovi Tomáši Vymazalovi, kterému byla v prosinci v bytě zima, a tak se ohříval u počítače, kde navíc na účet sněmovny těžil kryptoměnu zcash, se rychle šířila na sociálních sítích − tedy klíčovým kanálem, díky němuž strana získává příznivce. Kryptoměny lze těžit s pomocí výkonného počítače, přičemž stoupá spotřeba energie. Vyššího účtu za elektřinu v zákonodárcově služebním bytě v Nerudově ulici si tak všimli zaměstnanci kanceláře sněmovny a problém začali řešit. "Mimo jiné byla v bytě nesnesitelná zima (16 °C), než mi sněmovna dodala přímotop, přístrojem jsem si i topil, abych nezmrzl," obhajoval se později Vymazal. Slíbil, že účty uhradí a výtěžek z těžby zcashe dá na charitu.

Tomáš Vymazal je podle profilu na pirátském webu "informatik, zahrádkář a nadšenec do robotiky". Donedávna patřil mezi nejméně nápadné poslance. Stenografické záznamy ve sněmovně ho zachytily jednou, v prosinci, kdy kandidoval do vedení komise pro kontrolu použití odposlechů. Pokud na sebe chtěl v budoucnu více upozornit nějakým návrhem, už se nemusí snažit. V paměti zůstane jako ten, kdo si v poslaneckém bytě "přitápěl" kryptoměnou.

Jen o pár dní později způsobil jiný rozruch jeho stranický kolega a místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal. Zamotal se do vysvětlování, proč podpořil návrh na udělení medaile Za zásluhy komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi.

"Kontroloval jsem osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl," objasňoval Pikal důvody, proč si Sýse neprověřil. Větou, že váleční letci jen plnili rozkazy, však způsobil své straně nové potíže. Znovu se omluvil a poslal dar padesát tisíc korun projektu Paměť národa, který mapuje skutky válečných hrdinů.

Může se zdát fajn, že do parlamentu vtrhla tahle poloanarchistická parta mladých a rozcuchaných lidí. Nekonvenčním přístupem mohou dát české politice některé žádoucí impulzy. Třeba důraz na transparentnost při rozhodování. I proto se jim dají odpustit projevy jisté "nevycválanosti".

To ale není Pikalův případ. Poslanec se prohřešil proti jedné z hlavních pirátských zásad − tedy že si pořádně přečtu, o čem hlasuji.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru