Nejnovějších přešlapů pirátů využil jeden z internetových recesistických serverů, když napsal, že za pirátskou stranu bude do Senátu kandidovat komunistka Marta Semelová. Že by tato politička, známá svými stalinistickými postoji, reprezentovala piráty, je asi stejně pravděpodobné jako to, že si někdo doma topí počítačem. Angažmá Semelové na kandidátce pirátů je samozřejmě nepravdivé, avšak zmínka o topení je skutečná. Vychází z jedné z několika květnových kauz pirátů, které mohou ovlivnit reputaci nováčků v parlamentu.

Zpráva o pirátovi Tomáši Vymazalovi, kterému byla v prosinci v bytě zima, a tak se ohříval u počítače, kde navíc na účet sněmovny těžil kryptoměnu zcash, se rychle šířila na sociálních sítích − tedy klíčovým kanálem, díky němuž strana získává příznivce. Kryptoměny lze těžit s pomocí výkonného počítače, přičemž stoupá spotřeba energie. Vyššího účtu za elektřinu v zákonodárcově služebním bytě v Nerudově ulici si tak všimli zaměstnanci kanceláře sněmovny a problém začali řešit. "Mimo jiné byla v bytě nesnesitelná zima (16 °C), než mi sněmovna dodala přímotop, přístrojem jsem si i topil, abych nezmrzl," obhajoval se později Vymazal. Slíbil, že účty uhradí a výtěžek z těžby zcashe dá na charitu.

Tomáš Vymazal je podle profilu na pirátském webu "informatik, zahrádkář a nadšenec do robotiky". Donedávna patřil mezi nejméně nápadné poslance. Stenografické záznamy ve sněmovně ho zachytily jednou, v prosinci, kdy kandidoval do vedení komise pro kontrolu použití odposlechů. Pokud na sebe chtěl v budoucnu více upozornit nějakým návrhem, už se nemusí snažit. V paměti zůstane jako ten, kdo si v poslaneckém bytě "přitápěl" kryptoměnou.

Jen o pár dní později způsobil jiný rozruch jeho stranický kolega a místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal. Zamotal se do vysvětlování, proč podpořil návrh na udělení medaile Za zásluhy komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi.

"Kontroloval jsem osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl," objasňoval Pikal důvody, proč si Sýse neprověřil. Větou, že váleční letci jen plnili rozkazy, však způsobil své straně nové potíže. Znovu se omluvil a poslal dar padesát tisíc korun projektu Paměť národa, který mapuje skutky válečných hrdinů.

Může se zdát fajn, že do parlamentu vtrhla tahle poloanarchistická parta mladých a rozcuchaných lidí. Nekonvenčním přístupem mohou dát české politice některé žádoucí impulzy. Třeba důraz na transparentnost při rozhodování. I proto se jim dají odpustit projevy jisté "nevycválanosti".

To ale není Pikalův případ. Poslanec se prohřešil proti jedné z hlavních pirátských zásad − tedy že si pořádně přečtu, o čem hlasuji.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru