Před šesti lety rozzuřila tehdejší argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezovou Kirchnerovou troufalost amerického investora Paula Singera. Ten si kvůli starším dluhům argentinské vlády vůči jeho hedgeovému fondu Elliot Management dovolil v ghanském přístavu soudně zabavit 100 metrů dlouhou loď Libertad sloužící pro školení argentinského námořnictva.

Prezidentka za to Singera zahrnula nadávkami, padaly výrazy jako lord supů, pijavice a finanční terorista.

Obstavení lodi, které trvalo dva měsíce, bylo jen jednou z epizod v patnáct let trvajícím Singerově boji, a také některých dalších investorů, o splacení dluhopisů. Fond Elliot Management se mimo jiné snažil dostat i k penězům argentinské vlády uloženým u centrálních bank v USA a v Evropě. V roce 2016 nakonec souhlasila argentinská vláda s finančním vyrovnáním, díky němuž si Singerův fond přišel na 2,4 miliardy dolarů. Podle informací, jež v minulosti uvedl deník The Washington Post, přitom původně zaplatil za dluhopisy "jen" 117 milionů dolarů.

Není tedy divu, že Singer, který ani v jiných sporech týkajících se jeho investic neváhá jednat tvrdě, bývá označován za jednoho z nejschopnějších a zároveň nejobávanějších investorů na světě. Bojí se ho nejen vlády, ale i rivalové z konkurenčních fondů a zejména pak šéfové velkých firem, v nichž jako takzvaný aktivistický investor kupuje podíly a následně se snaží zasahovat do jejich řízení a strategie, případně i vyměnit vedení. Sám Singer si však ze své reputace nic moc nedělá, hlavní je pro něj zhodnocení peněz, kterého se snaží dosáhnout pro sebe a své investory.

Paul Singer (73)

Vystudoval práva na Harvardově univerzitě. Po absolvování pracoval nějaký čas jako právník.

V roce 1977 založil hedgeový fond Elliot Management.

Jedná se o jeden z nejstarších fondů tohoto typu na Wall Street.

Singer je signatářem kampaně Giving Pledge, v rámci které dávají miliardáři peníze na dobročinné účely. Finančně podporuje republikány. Podpořil i kampaň za umožnění sňatků gayů ve státě New York. Jeho syn je gay.

"O to, co se o mně povídá, se už vůbec nestarám. Je dobré, když nám členové správních rad firem naslouchají a rozumí tomu, že své kroky myslíme vážně a jsme schopni je prosadit," řekl mediálně zdrženlivý Singer, jehož jmění odhaduje magazín Forbes na 2,9 miliardy dolarů, v jednom z mála rozhovorů pro televizní stanici Bloomberg.

Pět miliard za 24 hodin

Hedgeový fond Elliot Management (Elliot je Singerovo druhé křestní jméno) založil Singer v roce 1977, kdy mu bylo 33 let. Do začátku disponoval pouhými 1,3 milionu dolarů, které mu poskytli rodina a přátelé. Singerova cesta k investování nebyla přímá. Vystudoval práva na Harvardově univerzitě a sedm let pracoval jako právník v New Yorku. Tato kariéra jej však příliš nenaplňovala, a tak soustředil svou pozornost na obchodování na burze.

V současnosti fond, jehož londýnskou pobočku Elliot Associates vede Singerův syn Gordon, spravuje majetek investorů v objemu okolo 35 miliard dolarů. To z něj dělá největší aktivistický fond na světě. Jen za poslední čtyři roky objem aktiv pod správou narostl podle listu Financial Times o více než deset miliard.

Zájem investorů je dokonce takový, že je Singer se svými partnery může odmítat. V květnu dočasně otevřel fond Elliot novým investorům a během pouhých 24 hodin od nich vybral pět miliard dolarů, aby následně fond pro investory zase uzavřel.

Kromě investic do akcií Singerův fond také nakupuje se slevou dluhopisy států a firem, které se nachází ve finančních problémech, a potom své peníze vymáhá. To byl právě příklad zmíněné Argentiny, ale svou zkušenost se Singerem má například i další jihoamerická země − Peru.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Co Singer a jeho fond aktuálně nakupují?
  • A jak si v nově získaných firmách počíná?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru