Zpráva o vraždě ruského novináře Arkadije Babčenka se naštěstí ukázala jako nepravdivá. Kvůli tomu by ale neměla zapadnout debata o tom, proč se mu nepodařilo oproti původním plánům usadit v Česku. Ministerstvo vnitra se oprávněně hájí, že novinář nepožádal ani o politický azyl, ani o povolení k pobytu, tudíž úředníci za nic nemohou. Což je přirozeně pravda, faktem ale je, že český systém na případy typu Arkadije Babčenka jednoduše není stavěný.

Shrňme si fakta. V únoru 2017 Babčenko dostal tip od svého zdroje v silových složkách, že se právě rozhoduje, co s ním. Zda nad ním úřady mávnou rukou, nebo bude zatčen a následně přinejmenším na několik let odsouzen. O několik měsíců dříve poslanec Vitalij Milonov a senátor Franc Klincevič volali po tom, aby byl Babčenko souzen nebo alespoň zbaven ruského občanství. "Nechtěl jsem těm lidem působit morální dilemata, tak jsem raději odjel," komentoval to svým typickým ironickým způsobem. Do Česka se dostal vlastně náhodou, vzpomněl si totiž, že jen pár týdnů předtím mu známá říkala, že má v Praze prázdný byt, a pokud bude chtít, může tam pár týdnů bydlet.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru