Kdo by rád přicházel o peníze. Zvlášť když pro jejich získání dosud nebylo nutné udělat víc, než je "jen" řádně čerpat. A protože je už vysoce pravděpodobné, že Evropská unie nebude nadále do Česka automaticky posílat tak vysoké sumy, jak jsme si za poslední roky zvykli, nabízí se tu báječná příležitost k novým útokům na Brusel.

Racionálnější by ale bylo pojmout evropský rozpočet − tak jak ho navrhuje Evropská komise − jako příležitost k objektivnímu vyhodnocení okolností a toho, čeho Česko v posledních letech na domácí půdě i přímo v evropském centru dosáhlo.

Předně je nesporné, že se balík určený na evropské fondy v rámci politiky soudržnosti zmenšil. Odchod Británie z unie, k němuž dojde už v blízké budoucnosti, se musel projevit a že by měla část prostředků EU mířit na jiné priority, jako ochranu vnějších hranic, prosazuje i česká diplomacie.

Navíc je chyba omezovat bilanci na kohezní fondy. EU nabízí příležitostí víc, jen je neumíme využít. Přesto i při zúženém pohledu platí, že Česko zůstane čistým příjemcem. Stále bude na obyvatele inkasovat o dost více než Itálie, která je, bráno čistě podle procentuálního porovnání, mezi vítězi.

Předem známým faktorem, který Česko o část "bruselských" miliard připravil, je vývoj ekonomiky. Země bohatne, což je ve srovnání se stagnujícím jihem EU hodně znát. Zatímco dosud byla Praha jediným celkem, který byl (bráno podle HDP) příliš vyspělý na to, aby měl nárok na kohezní fondy, nyní jich ze hry vypadne víc. Což je těžké kritizovat, takto mají evropské peníze fungovat.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Při rozdělování peněz unie přihlédne i k přijímání uprchlíků či redukci skleníkových plynů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se