Poslanci vyhověli námitkám Senátu a schválili, že část údajů v majetkových přiznáních obecních politiků bude neveřejná. Pokud by starostové museli zveřejňovat veškerý majetek, mohli by podle senátorů vyvolávat závist okolí. Navíc by taková povinnost pravděpodobně odradila některé zájemce o místa v obecních zastupitelstvech.

Problémy po zvolení by měli někteří manažeři či pracovníci finančních ústavů, kteří mají ve smlouvě zákaz zveřejňovat příjmy. "Ať jsou ty údaje přístupné pro zákonodárnou moc nebo pro kontrolní orgány. Nerozumíme ale tomu, proč starosta malé obce má veřejně říct, jaký má veškerý majetek až po poslední hrníček," uvedl místopředseda Svazu měst a obcí a pardubický primátor Martin Charvát (ANO).

Senátoři proto navrhli zavést takovou úpravu zákona, aby se komunální politici mohli dozvědět, kdo se o jejich majetkové poměry zajímal. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) ale poslancům vysvětlil, že stihnout to do července, kdy by měla novela začít platit, není technicky možné.

Proti senátním úpravám se postavili piráti, místopředseda Jakub Michálek je označil za "blbost". Nezvýší prý ochranu soukromí politiků. "Zákon by se měl udělat pořádně, aby se vztahoval i na svěřenské fondy. My jsme tady udělali polopaskvil," uvedl pro ČTK.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.