Privatizovaný majetek se po více než čtvrtstoletí vrátil státu. Je to důsledek rozhodnutí Nejvyššího soudu, který potvrdil, že největší chovatel ryb v Česku Rybářství Třeboň do svého majetku neprávem zahrnul také bývalé církevní nemovitosti.

Rybářství, jež u soudu neuspělo s dovoláním, zatím přišlo o jeden rybník na Jindřichohradecku. Zřejmě se však bude muset vzdát i několika dalších, o nichž má také rozhodnout Nejvyšší soud.

Ve sporu uspěla římskokatolická církev. Ta sice nemohla žádat o vrácení majetku soukromou firmu, využila ale toho, že Rybářství Třeboň si při transformaci na akciovou společnost v 90. letech ponechalo i majetek, který měl podle zákona zůstat státu, protože se počítalo s církevními restitucemi. Mezi privatizovanými pozemky byl i rybník Farský u vesnice Novosedly nad Nežárkou. Díky tomu, že jej soud vrátil státu, bude moct církev požádat o jeho vydání.

46 hektarů

je plocha rybníků v jižních Čechách, o jejichž vlastnictví se soudila církev s Rybářstvím Třeboň.

"Příslušným hospodařit s předmětným majetkem se stal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jde o vznik práva ze zákona. Úřad již předložil prohlášení o vzniku práva k zápisu záznamem do katastru nemovitostí," sdělil HN mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Církev potvrdila, že o vrácení rybníku požádá. "V následujících týdnech Římskokatolická farnost Novosedly nad Nežárkou uplatní u státu výzvu na vydání předmětných pozemků," uvedl mluvčí Biskupství českobudějovického Miroslav Bína.

Šéf Rybářství Třeboň Jan Hůda na dotazy HN nereagoval.

Rybářství Třeboň u soudu neuspělo s klíčovou námitkou, že při privatizaci podniku postupovali tehdejší manažeři i úředníci v dobré víře a netušili, že od státu přebírají i majetek, o který církev připravil komunistický režim po převratu 1948. Nejvyšší soud upozornil, že v přílohách privatizačního projektu byly dotyčné pozemky výslovně označeny jako bývalý církevní majetek. Připomněl také, že při tehdejším převodu majetku figurovala jedna osoba hned ve třech rolích − zmíněný Jan Hůda v květnu 1992 podepsal protokol o předání a převzetí pozemků jak za Státní rybářství Třeboň, tak za předávající Fond národního majetku, ale současně i za přejímající akciovou společnost.

Rybářství Třeboň se dovolalo k Nejvyššímu soudu také ve dvou sporech o vrácení dalších rybníků farnostem v Českém Krumlově a v Lutové. Na oznámení verdiktů se ještě čeká, ale vzhledem k tomu, že jde o takřka identické případy a řeší je jeden okruh soudců, je velmi pravděpodobné, že i tyto rybníky se vrátí státu.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.