Umělá inteligence se stala jednou z nejstrategičtějších technologií 21. století. Stejně jako u všech technologií, které s sebou přinášejí zásadní změny, i zavádění umělé inteligence může nastolit mnoho etických, ale hlavně právních otázek. Dotýkají se odpovědnosti a také možného neobjektivního rozhodování.

Protože bude význam i využití robotů pravděpodobně dál narůstat, je jasné, že změnou musí projít i zákony a pravidla. Česká republika byla jednou z 25 zemí, které prohlášení o spolupráci v této oblasti podepsaly. Za českého přispění tak nyní vzniká na půdě Evropské komise etický kodex týkající se vývoje umělé inteligence, komise by ho měla představit do konce letošního roku.

Určitě to bude téma i pro Českou advokátní komoru. Zatím však neplánujeme nějakou zásadní samostatnou iniciativu při tvorbě legislativních návrhů v této oblasti. Návrhy mají přijít teprve v okamžiku, kdy je třeba předpisem upravit nějakou konkrétní činnost či vztahy, nikoliv naopak. Takže nejdříve bude třeba umělou inteligenci jako pojem právně definovat.

Souvisí to samozřejmě s tím, že pokud bude umělá inteligence definována a budou připraveny kroky pro její funkční integraci do života společnosti, můžeme se pohybovat ve velmi širokém perimetru. Tedy uvažovat o věcech od odpovědnosti za škodu způsobenou výrobkem až po přiznání osobnostních práv umělé inteligenci, včetně nároku na její autonomní existenci a rozhodování.

Pravda je, že zákony i v minulosti pokulhávaly za rozvojem informačních technologií a často se tu objevilo legislativní vakuum, dokonce ve větší míře než v ostatních oborech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru