Spravedlnost má být, jak známo, slepá, aby mohla být nestranná. Jenže kdykoli čeští politici vybírají osobnosti na vrchol soudní pyramidy čili vykonavatelky spravedlnosti, oči se jim samým vzrušením jenom lesknou.
Čiší to i z hrátek kolem blížícího se odchodu Josefa Baxy z čela Nejvyššího správního soudu. Protože jde o jednu z nejrespektovanějších postav zdejší justice, vymyslel před časem předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský způsob, jak o ni nepřijít. Chtěl vzít Baxu spolu s šéfem Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem na Hrad k prezidentovi Miloši Zemanovi a tam společně dojednat velkou rošádu. Baxa by se přesunul k Ústavnímu soudu, odkud by naopak odešel Vojtěch Šimíček na své bývalé místo v Nejvyšším správním soudu a stal se jeho předsedou. A Baxa by po plánované předčasné rezignaci Rychetského stanul v čele Ústavního soudu.
Plán to byl rozumný. Leč Zeman není na rozdíl od spravedlnosti slepý ani hluchý. Stačilo, aby se jeho někdejší spojenec Rychetský během prezidentské kampaně otřel o "kohortu panošů, která funguje na Hradě kolem prezidenta", a hned upadl v nemilost. Včera Zeman dokonce přednostně přijal na Hradě přímo Baxu, od kterého si nechal vylíčit personální stav v NSS. Naopak Rychetskému dal termín návštěvy až v půli června.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru