Vzpomínáte si na scénu z Pretty Woman, kdy Julia Roberts dostane od Richarda Gera spoustu peněz, aby si mohla nakoupit oblečení, a obchody ji odmítnou obsloužit? V podobné situaci jsou nyní obce a města České republiky. I těm se "válí" na účtech spousta peněz, jen je nemají jak utratit.

Obce se poprvé ocitly v situaci, kdy je celková výška jejich dluhů více než dvakrát menší než to, co mají uloženo na účtech bank. Úroveň zadlužení je nejnižší od roku 2006, zůstatky na běžných účtech za tu dobu stouply třikrát, největší skok zaznamenaly v roce 2016. Nezdá se ani, že by si musely dělat starosti v blízké budoucnosti: s růstem ekonomiky a díky změně zákona o rozpočtovém určení daní se letos mohou podle odhadů ministerstva financí těšit, že dostanou o 22,6 miliardy víc než loni. Jakkoliv čísla vypadají pozitivně (a také pozitivní jsou), obce zjistily, že i se spoustou peněz nemohou dělat prakticky nic.

Nemohou sehnat dostatečné množství firem, které by si najaly na "drobné zakázky" za pár jednotek milionů, třeba na opravu silnice, chodníků, škol, školek nebo třeba jídelen. Firmy, které jsou k dispozici (respektive které by měly volné kapacity), jsou zase podstatně dražší, než by podle představ obcí měly být. Slova senátora a primátora Teplic Jaroslava Kubery "Už aby byla krize!" lze samozřejmě brát s nadsázkou, nicméně ukazují, jak velký problém to pro řadu měst a obcí doopravdy je.

Rychlé řešení (pokud pomineme krizi) se nenabízí. Stavebnictví v prvním čtvrtletí stouplo o 11,1 procenta, nejvíc za posledních jedenáct let. Celkem má stavební výroba letos jít nahoru o bezmála deset procent, což by byl nejlepší výsledek od roku 2001. Jestliže v letech krize stavební firmy propouštěly − podle údajů Svazu podnikatelů ve stavebnictví odešlo od roku 2010 do konce roku 2016 přibližně šedesát pět tisíc lidí −, nyní hlásí akutní nedostatek zaměstnanců.

Současně se mění podmínky na trhu. Rychle rostou mzdy i ceny stavebních materiálů. Růst meziročních nákladů statistici vyčíslili na 2,4 procenta u ceny práce a na 2,3 procenta u cen stavebních materiálů. To je ovšem za stavebnictví jako celek. Firmy, které staví například bytové domy, hlásí meziroční zvýšení nákladů kolem deseti až patnácti procent. Firmy mají práce dost, mají spoustu zakázek od soukromého sektoru a nemusejí se státu podbízet cenou jako v krizi, kdy sleva klidně i o třetinu oproti projektantskému odhadu byla "normální". Jestliže byla krize pro mnohé stavební firmy likvidační, nyní to samé mohou říkat obce.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru