Není žádným tajemstvím, že Varšava chce, aby Spojené státy na polském území umístily natrvalo vojenskou základnu.

Pro Polsko, které cítí ohrožení z Ruska, by to byla nejjistější bezpečnostní pojistka bez ohledu na záruky plynoucí z členství v NATO nebo na častá cvičení amerických vojáků na jeho území.

Odstrašující příklad pro všechny, kdo chtějí jednat o bezpečnostních zárukách, přinesl ale zpravodajský portál Onet.pl. Experti dnes už bývalého konzervativního ministra obrany Antoniho Macierewicze vypracovali studii, v níž navrhují, co všechno by se pro takovou americkou základnu s obrněnou divizí (což je polský sen) mělo vybudovat a kde by taková základna mohla stát. Polské daňové poplatníky by celá věc stála až dvě miliar­dy dolarů.

Ministerstvo obrany ovšem dokument s nikým nekonzultovalo. Mělo by se přitom poradit například s ministerstvem zahraničí nebo s prezidentskou Kanceláří národní bezpečnosti − předtím než ho odeslalo americkým institucím a čelným think-tankům.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.