Třetina odsouzených v Rusku jsou nevinní, třetina sedí za něco jiného, než udělali, a ta poslední třetina jsou skuteční zločinci. Problém je v tom, jak je od sebe rozeznat, říká moskevská novinářka Olga Romanovová, která se posledních několik let se svou organizací Rus sedící věnuje obraně lidí před systémem ruského soudnictví.

"Soud jako instituce v Rusku neexistuje. Máme jen budovy, na kterých je to napsané. Jenže je obtížné vysvětlit to někomu mimo Rusko, protože si všichni myslí, že přeháním," říká kategorická držitelka několika ocenění za televizní žurnalistiku Romanovová. Proto se rozhodla uvádět ve zprávách o ruském soudnictví co nejvíce konkrétních případů.

"Zrovna minulý měsíc soudili osmnáctiletého kluka za účast na nepovolené demonstraci. Obhajoval ho starý disident Sergej Šarov-Delone. Soudce povolal dva policisty jako svědky obžaloby a ptal se, jestli poznávají člověka, kterého zatkli. Jistě, říkají policisté, toho dědu, dobře si ho pamatujeme. Prokurátor se jim snažil naznačit, že soud je nad někým jiným, ale oni trvali na svém. Nakonec soudce odchází do poradní místnosti, vrací se a odsuzuje mladíka ke třiceti dnům vězení. To všechno je v protokolech," nepřestává ani po měsíci žasnout Romanovová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.