Není to poprvé, kdy italský prezident odmítl jmenovat některého z ministerských kandidátů navržených premiérem, což by mohl dosvědčit třeba Silvio Berlusconi. Nedělní nečekaný tah vede k situaci, která také není na Apeninském poloostrově neznámá, k vládě technokratů a k předčasným volbám. Ty by se měly konat letos na podzim či počátkem příštího roku a je docela možné, že nic nevyřeší: mohou totiž skončit podobně jako ty březnové, kdy nejvíce hlasů získaly protisystémové strany, silně pravicová Liga zakotvená na bohatém severu a protestně populistické Hnutí pěti hvězd oslovující voliče na chudším jihu země.

Zázemím se obě formace v mnohém liší, shodnou se však na antiimigračním tónu.

Na rozdíl třeba od Česka to však neznamená odmítání přerozdělovacích kvót v rámci Evropské unie, ale jejich prosazování, což vyplývá ze skutečnosti, že do Itálie připlouvají uprchlíci přes Středozemní moře dnes a denně.

Téma imigrace však nebylo důvodem, proč Sergio Mattarella odmítl převzít seznam navržených ministerských kandidátů.

Mezi lidmi oblíbený prezident vysvětlil, že vůči vládnímu programu neměl závažnější výhrady − jak by mohl, když leckterá pasáž jako by po diskrétních konzultacích vyplynula z jeho pera.

Mírně vyhlížející Sicilan ale vetoval Paola Savoneho nominovaného na ministra hospodářství, a to kvůli jeho postoji k eurozóně.

I když si Savone dal poslední dny záležet, aby na adresu evropské společné měny neřekl nic konkrétního, mluví za něj po sociálních sítích kolující kopie "plánu B", jak opustit euro, jehož byl Savone před třemi lety spoluautorem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru