V Brně existuje skupina nazývající se "Slušní lidé". O víkendu svou slušnost dali najevo tím, že vtrhli na jeviště divadla při představení, které jim vadilo. Pohoršila je nahota, vadilo jim provokativní zobrazení Ježíše znásilňujícího muslimku a tak dále. "S uměním to má pramáloco společnýho, udělali jsme všechno, abychom takovou zvrácenost zrušili," prohlásil slušný člověk Zdeněk Pernica, který se svým spolkem plným boxerů a vyhazovačů chce kandidovat v komunálních volbách.

Člověk nemusí být historik, aby mu to něco připomínalo. Proti provokativnímu umění vždy pod různými záminkami protestovali hlavně totalitáři. Vzpomeňme na 30. léta, když se nacisté bouřili proti jakékoli moderní umělecké produkci, kterou označovali za "Entartete Kunst", tedy "zvrhlé umění", a když se dostali k moci, zakazovali ji. S uměleckými projevy měli problémy i komunisté.

Při zákazech například undergroundových kapel se často i oni oháněli morálkou a "slušností".

Aby bylo jasno: ne že by divadelní hra "Naše násilí, vaše násilí" nebyla kontroverzní. Ne že by ji někdo nemohl považovat za přespříliš provokativní, či dokonce rouhačskou. Kritici, kteří říkají, že kdyby autoři hry podobně jako Ježíše zobrazili Mohameda, mohlo by divadlo vyletět do vzduchu, mají samozřejmě pravdu. Jenže to neospravedlňuje snahy hru zakázat, zrušit.

Evropu přece dělá Evropou právě to, že je schopná kontroverzní umělecké projevy unést. Její jedinečnost a síla je v tom, že nic není předem chráněno před uměleckým zcizením, před brutální interpretací, ironizováním, zesměšněním, zkrátka před permanentní "kritikou". Týká se to nejen institucí politických (proto je třeba nesmysl znovu zavádět tresty za "hanobení prezidenta"), ale také institucí společenských i náboženských.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru