Když předseda hnutí ANO Andrej Babiš před posledními sněmovními volbami bránil svůj ikonický slogan "řídit stát jako firmu", dušoval se, že tím nemyslel žádné autoritářské řízení společnosti jedním generálním ředitelem/premiérem. Měl prý na mysli moderní firmu, která je řízena kolektivně, "získává široké poznatkové zázemí a může daleko lépe reagovat na změnu tržních podmínek", jak se tehdy vyjádřil.

Záměr to byl jistě dobrý, mnohé voliče byznysový přístup ke zjevně stagnujícímu a v mnohém nefunkčnímu státu oslovil. Jenže Babiš ho v premiérské funkci vůbec nenaplňuje.

Místo potřebných hlubokých reforem jezdí po krajích a bez ladu a skladu slibuje za nadšeného potlesku místních mnohamilionové investice na vše, co mu padne do oka.

Jde prý o vytváření investičního plánu republiky. Mimoděk tak říká, že jednotliví hejtmani asi nedokážou na Úřad vlády zaslat excelovou tabulku s deseti nejdůležitějšími projekty kraje, kde potřebují podporu státu.

K stamilionům do krajů se pak přidávají na centrální úrovni miliardy − skoro šest miliard na levnější jízdné, 14 miliard na důchody, 27 miliard na nižší daně, 12 miliard na učitele…

Prakticky u žádného z výdajů přitom není naplánovaná udržitelnost v rozpočtech na další roky, tedy že například slibované zvýšení platů dostanou učitelé i v letech, kdy už hospodářský růst nebude tak omamný a daňové výnosy zase klesnou.

Takto se opravdu stát jako firma neřídí. Takto se řídí Titanic, kde se na horních palubách tančí o to usilovněji, oč více do podpalubí teče.

Kdy jindy, když ne teď?

A šlo by to přitom o tolik lépe. Babiš nepochybně vzbudil ve společnosti touhu po radikální změně. Má navíc daňové prostředky, protože země je na vrcholu hospodářského cyklu. A má také k ruce řadu domácích i zahraničních studií, které se celkem jasně shodují, co je potřeba změnit. Jenže Babiš na toto "široké poznatkové zázemí" kašle, raději po krajích nekoordinovaně slibuje detaily a v Praze pak záměry, které konkurenceschopnost Česka přímo zhoršují.

Stačí si vzít k ruce třeba aktuální doporučení Evropské komise z minulého týdne. Zásadní rada zní: "Zlepšit udržitelnost veřejných financí, zejména důchodového systému." Vždyť kdy jindy dát do kupy penzijní systém, než když se dobře vybírá pojistné? Babiš však jen vydává oddělení penzijního účtu od rozpočtu za reformu a ve skutečnosti razantními valorizacemi systém naopak drasticky zhoršuje. Dlouhodobě jsou penze v Česku zcela neudržitelné a stanou se bez opravdu zásadní reformy jen žebračenkami.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru