Už pátý rok posloucháme od politiků hnutí ANO, kteří mají pod palcem ministerstvo financí, jak zefektivní výběr daní. Dostali k tomu od minulé sněmovny bezprecedentně silné nástroje, především kontrolní hlášení a EET, které pro podnikatele (a ekonomiku jako celek) rozhodně nejsou bez nákladů. Výběrčím daní navíc hraje do karet dlouhá a výrazná konjunktura, která plní kasu vlastně automaticky. To je vidět i na zlepšování výsledků rozpočtů v řadě dalších evropských zemí.
Důvod pro nasekání nových dluhů tak není. Ekonomika jede na maximum, nezaměstnanost je tak nízko, že už nemá prostor pro pokles, a o co více lidí pracuje a platí daně, o to se zkracuje zástup těch čerpajících dávky. Lepší konstelace se těžko dočkáme.
Plánovat v takové situaci deficitní rozpočet je proto zjevná nezodpovědnost. A to i kdyby se, jak stanovuje dlouhodobý plán, po kouskách snižoval. Požadavky ministrů jednobarevné vlády ANO jdou ale daleko za schodek 50 miliard korun, který byl narýsován ještě pod premiérem z ČSSD, jehož vládu těžko podezírat ze lpění na konzervativních rozpočtových pravidlech.
Jak si vede ničím neomezované ANO? Jeho ministři si naplánovali výdaje, s nimiž by se deficit příští rok mohl vyšplhat nepříjemně blízko k 200 miliardám. Je na ministru financí a premiérovi, aby snílky vrátili do reality.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru