Televizní dokument Obchod se zdravím znovu upozornil na to, jak se lidé nespokojení se západní medicínou stávají lákavým terčem různých "konzultantů". Tento svět zázračných kapek na všechno, magických světel, čaker, aury a ovládání tělesné energie je velmi často jen strojkem na peníze.

Nutno dodat, že mu ochotně pomáhají i média, pro která jsou podobní lidé vítanými hosty zábavních pořadů. Rozmělňování odborného přístupu k lidskému zdraví je nebezpečné, a zatímco jedni vydělají, druzí mohou zemřít. Nekritické povídání o alternativních metodách žene zoufalé lidi, kteří už vyzkoušeli všechno, do náruče těch, kteří jim za peníze řeknou cokoliv.

Oficiálně podobní jedinci neposkytují zdravotní rady, lékařskou péči ani léky. Nemají na to mnohdy ani vzdělání, nemohou být ani registrováni jako zdravotnické zařízení podléhající přísným podmínkám. Jsou tedy krytí tím, že jen "konzultují". Konzultovat můžete legálně cokoliv s kýmkoliv a je jen na vaší soudnosti, jestli se jeho názory budete řídit. Nikdo vám ani nemůže zakázat, abyste hazardovali se svým zdravím.

Pak vám ale bude trable a nemoci rozebírat třeba stavební technik, který si na internetu přečetl, že se dá rakovina vyléčit naředěnou chemikálií na čištění bazénů.

Porevoluční mediální trh vycítil poptávku a v televizi, rádiu i v časopisech se začali objevovat lidé, kteří nemají medicínskou kompetenci, zato mají na medicínu názor. I v tomto případě jde o šedou zónu, prostě je posadíte do pořadu pod hlavičkou "zábava" a máte vystaráno.

Astrologové si podávají dveře s kartářkami, věštkyně střídá léčitele, léčitel střídá konzultantku přes čakry, další mluví s vesmírem, jiní prolévají vodu informačními krystaly. Toho se chytnou celebrity, které začnou vychvalovat své oblíbené léčitele, a kruh se uzavírá tím, že posluchači věří svým oblíbeným moderátorům a známým osobnostem. Když mají zkontrolovanou auru bohatí a populární z Prahy, co by si ji nenechali prověřit i diváci?

Co kdyby tam bylo něco špatného? A to si vsaďte, že bude, protože pak kasa cinká.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru