Mobilní data bez limitu nejsou nějaká úlitba od vrchnosti, něco, co nám operátoři milostivě nadělí, oč bychom je měli prosit a o čem by se mělo vůbec diskutovat, zda ano, či ne. V řadě zemí Evropy je to normální konkurenční nabídka na telekomunikačním trhu a to, že se u nás o ní vůbec debatuje, je nejlepší důkaz, že konkurence na našem specifickém trhu stále nefunguje.

Nesmíme přistupovat na hru operátorů, kteří se namísto soutěže o zákazníka stále jen vymlouvají, že tarif s neomezenými daty nabídnout nemohou. Poslední, už asi pátá výmluva v pořadí zazněla minulý týden, kdy šéf Vodafonu Petr Dvořák řekl, že nemůže nabídnout neomezená data, protože by je zákazníci hodně využívali. Jak říká hostinský z legendární hry Hospoda na mýtince: "Nejdřív si otevřel hospodu u silnice na Písek. Ale chodili mu tam lidi."

Bizarnost výroků najatých manažerů nadnárodních firem v Česku nechme stranou a podívejme se do zemí s poněkud progresivnějším obsazením ředitelských kanceláří. Podle dubnové analýzy finské společnosti Rewheel nabízí neomezená data nebo velký datový balíček 100 GB za 30 eur či méně operátoři ve 14 zemích Evropské unie. A zákazníci to vnímají pozitivně.

Chorvatský operátor Tele2 zavedl neomezený tarif Bezbroj GB, čistý přírůstek zákazníků za loňský rok vyskočil na 78 tisíc. T-Mobile v Nizozemsku představil neomezený tarif loni v lednu a za rok mu přibylo přes čtvrt milionu zákazníků, což doprovodil i růst zisku. Finští operátoři zvládají výrazný růst přenesených dat, aniž by jim rostly investiční či provozní náklady, a toto know-how vyvážejí do světa. V Litvě představili operátoři neomezená data v roce 2015, průměrná spotřeba díky tomu vzrostla čtyřnásobně, ale lidé také utratili více − průměrný výnos na zákazníka se zvýšil o 19 procent.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru