Tuzemské banky vykázaly v prvním čtvrtletí slušné výsledky. Co je ale za nimi? Zaprvé, výsledky vylepšují díky příznivému ekonomickému prostředí velmi nízké opravné položky na úvěry. V případě bank obchodovaných na pražské burze (Erste, Komerční banka, Moneta) dokonce záporné. Banky si tedy namísto "odkládání" na horší časy pomáhají jednorázovými zisky z prodejů dříve odepsaných půjček.

Sami manažeři přiznávají, že tato situace nemůže trvat věčně. Zadruhé, banky profitují z obrovské likvidity vzniklé během kvantitativního uvolňování. Peníze nechávají ležet v ČNB a inkasují "bezpracnou" repo sazbu, tedy 0,75 procenta. ČNB se zatím přebytečnou likviditu nechystá z trhu odstranit − naopak dalším zvýšením sazeb tento ziskový kanál brzy ještě přisladí. Ani tento zdroj příjmů není dlouhodobě udržitelný.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru