Zakladatel ScioŠkol, matematik a podnikatel Ondřej Šteffl, je přesvědčený, že děti ve škole dostávat známky nemusí. Samy se chtějí učit a nechtějí se nudit. Důležitější je podle něj spíš to, aby dostaly od učitelů zpětnou vazbu. V jeho školách se látka nevykládá, ale děti nové věci objevují samy.

"Úvaha o tom, že se děti chtějí učit, je opřená o evoluční psychologii. Slon je dospělý v devíti letech, člověk o hodně později. Proč to tak je? Jediný vysvětlitelný důvod je, že se toho musí strašně moc naučit," říká Šteffl. ScioŠkol je v Česku osm, zatím jsou všechny základní. Od září přibudou další dvě a k nim jedna střední.

Šteffl je začal zakládat před čtyřmi lety, kromě Prahy a Brna jsou momentálně ještě v Jihlavě, Olomouci a Frýdku-Místku. Chodí do nich 780 dětí. Už v devadesátých letech přitom založil pražské gymnázium PORG, za pět let poté vzdělávací společnost Scio. Školy, které k ní teď patří, podporují spolupráci dětí různého věku. Ty se vzdělávají, jak jim to vyhovuje a jak se dohodnou mezi sebou nebo s průvodci. Tak se ve ScioŠkolách říká učitelům. Rozhodovat mohou děti i o tom, co bude, nebo nebude na zdech, aby se jim ve škole co nejvíc líbilo. Heslo ScioŠkol zní Změna je pro nás trvalý stav, mají se vyvíjet a nikdy neustrnout.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.