Michael Moody, otec mladého těžaře bit­coinů, poznal odvrácenou stranu důmyslného zabezpečení kryptoměn. Jeho syn zahynul před více než třemi lety při havárii vyhlídkového letadla. "Byl jedním z prvních lidí, kteří bitcoiny těžili," řekl pro agenturu Bloomberg Moody. Nešťastný otec od té doby marně hledá způsob, jak synovy virtuální peníze získat. Neví ani, kolik bitcoinů vlastnil, a jestli tedy má smysl věnovat jejich záchraně energii. Jelikož přístupy do soukromé digitální peněženky nezná žádná třetí strana, s velkou pravděpodobností by se k nim stejně nedostal.

Výjimkou jsou případy, kdy digitální peníze drží některá z internetových burz. "Když kryptoměny máte na burzách, svěříte je třetí osobě. Pak se vše chová dost podobně jako bankovní účet. Jsou vedeny na vaše jméno, a když se vám něco stane, dědicové příslušné osobě předloží dokument, který je opravňuje k vydání, a ona to udělá," vysvětluje Pavel Urbaczka z advokátní kanceláře Blockchain Legal, která se na oblast kryptoměn specializuje. Burzy však mohou být náchylné k hackerským útokům a majitelé kryptoměn často upřednostňují držení svého digitálního jmění ve virtuální peněžence. Na rozdíl od klasického dědického řízení je potřeba v případě moderních platebních technologií postupovat prozíravě a připravit případným dědicům podrobný návod. "Je to taková mapa pokladu, trochu jako hra na piráty," popisuje Urbaczka. Jeho kancelář pořádá workshop, na němž účastníkům radí s vypracováním návodu, jak se k virtuálním penězům dostat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak nejspolehlivěji kryptoměny zabezpečit?
  • Co jsou to chytré kontrakty a k čemu slouží?
  • Jak se ke kryptoměnám staví zákon?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.