Michael Moody, otec mladého těžaře bit­coinů, poznal odvrácenou stranu důmyslného zabezpečení kryptoměn. Jeho syn zahynul před více než třemi lety při havárii vyhlídkového letadla. "Byl jedním z prvních lidí, kteří bitcoiny těžili," řekl pro agenturu Bloomberg Moody. Nešťastný otec od té doby marně hledá způsob, jak synovy virtuální peníze získat. Neví ani, kolik bitcoinů vlastnil, a jestli tedy má smysl věnovat jejich záchraně energii. Jelikož přístupy do soukromé digitální peněženky nezná žádná třetí strana, s velkou pravděpodobností by se k nim stejně nedostal.

Výjimkou jsou případy, kdy digitální peníze drží některá z internetových burz. "Když kryptoměny máte na burzách, svěříte je třetí osobě. Pak se vše chová dost podobně jako bankovní účet. Jsou vedeny na vaše jméno, a když se vám něco stane, dědicové příslušné osobě předloží dokument, který je opravňuje k vydání, a ona to udělá," vysvětluje Pavel Urbaczka z advokátní kanceláře Blockchain Legal, která se na oblast kryptoměn specializuje. Burzy však mohou být náchylné k hackerským útokům a majitelé kryptoměn často upřednostňují držení svého digitálního jmění ve virtuální peněžence. Na rozdíl od klasického dědického řízení je potřeba v případě moderních platebních technologií postupovat prozíravě a připravit případným dědicům podrobný návod. "Je to taková mapa pokladu, trochu jako hra na piráty," popisuje Urbaczka. Jeho kancelář pořádá workshop, na němž účastníkům radí s vypracováním návodu, jak se k virtuálním penězům dostat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru