Izrael a Írán proti sobě ještě nikdy přímo nevedly válku. Do roku 1979 byly dokonce jejich vztahy přátelské. Teď je tomu naopak: ještě nikdy se tyto dva blízkovýchodní státy tak nepřiblížily vzájemné válce. Izrael bombarduje íránské základny a sklady zbraní v Sýrii, íránské rakety už v květnu dopadly na území židovského státu.

Americký prezident Donald Trump zrušil americký podpis pod jadernou dohodou, hodlá sevřít ekonomické kleště kolem Íránu a uvalit na něj tvrdé sankce. Mezi podmínkami, jež má Teherán splnit, je také stažení jeho vojáků ze Sýrie. Přesně o to jde také Izraeli. Nechce mít v sousední zemi základny státu, jehož oficiální politikou je "vymazání židovského státu z mapy" a vyzbrojování militantních hnutí, jako jsou Hizballáh nebo Hamás. Íránci však ze Sýrie odejít nechtějí, jsou vedle Rusů hlavní oporou režimu Bašára Asada. Je to situace, která hrozí velkým konfliktem dvou silných armád.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.