Pokud by cizinec neznalý tuzemských poměrů sledoval diskuse českých politiků, sotva dojde k závěru, že jejich voliče dlouhodobě trápí stoupající ceny nemovitostí a nízká nabídka bydlení. Stačí se podívat do návrhu programového prohlášení vlády, na kterém se tento měsíc dohodli zástupci hnutí ANO a ČSSD. Šest hlavních strategických směrů, které vyjednávači z obou stran zdůraznili na začátek dokumentu, zmiňuje podporu bydlení jen stručně a spíše obecně.

Podle programového prohlášení chce vláda hlavně bojovat proti uprchlíkům a hájit zájmy českého lidu v "cizácké" Evropské unii. Oproti tomu bydlení, které podle všech průzkumů patří k věcem, jež trápí obyvatele většiny velkých českých měst nejvíc, pro jistotu nemá ani samostatnou kapitolu. V bodě čtyři programového prohlášení, které se jmenuje "Sestavíme strategický investiční program", se podpora bydlení krčí za výstavbou dálnic a jaderných elektráren. Co se týká uprchlíků, podle půl roku starého průzkumu Sanep v regionech lidi trápí obecná kriminalita, která s přistěhovalci nemá nic společného.

"Prosadíme rychlejší realizaci výstavby dostupného bydlení pro seniory a také pro mladé rodiny, a to zejména formou nájemního bydlení v malometrážních bytech komunitního typu, to vše na základě provedené analýzy těchto potřeb ve spolupráci s kraji, městy a obcemi," píše se v prvním bodě. V jiném se zase uvádí, že samospráva ve spolupráci s vládou "musí" budovat byty pro mladé rodiny i seniory.

Ani v podrobnější části textu, který má téměř 30 stran, téma bydlení příliš nevyniká. ANO a ČSSD mu nevěnovaly ani samostatnou kapitolu − na rozdíl od digitalizace nebo sportu, souvisleji se bydlení týká pouze několik odstavců v pasáži o veřejných investicích a regionálním rozvoji. Nad konkrétními cíli převažují nezávazně formulované sliby, například o tom, že vláda podpoří a zrychlí výstavbu, zkrátí přípravu staveb nebo prosadí změny ve veřejném stavebním právu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru