Třiatřicetiletá Nikola ze severní Moravy má dva syny. Celkem ale na svět přivedla dětí pět. Rakouskému neplodnému páru před třemi lety odnosila dvojčata, německému pak loni dceru. S rodinami se dodnes stýká, pravidelně si telefonují a vyměňují fotografie. "Jsem taková teta," směje se Nikola a dodává: "Život bez dětí, to nejde. A když člověk může pomoct, tak pomůže."

V jejím podání zní náhradní neboli surogátní mateřství téměř idylicky − pár, jenž se nemůže stát rodiči přirozenou cestou, ale má vlastní vajíčka a spermie, požádá o pomoc ženu, v jejíž děloze se dítě vyvine, a genetická matka s otcem si ho po porodu odvezou domů. Ve skutečnosti jde ale o velmi křehký a psychicky náročný proces s nejistým dopadem.

Zatímco například ve Francii, Rakousku, Německu či Dánsku je surogátní mateřství zakázáno, v zemích jako Ukrajina, Rusko či Spojené státy právní úprava umožňuje tuto metodu bez problémů využívat. České právo náhradní mateřství nijak nedefinuje, ale ani nezakazuje. Kliniky asistované reprodukce proto náhradní mateřství postupem času zařadily do repertoáru běžně nabízených léčebných metod.

A zájem o něj roste. "Případů stále přibývá. Je to jeden z nejúspěšnějších druhů léčby v asistované reprodukci," říká vedoucí lékař sítě klinik FutureLife Štěpán Machač. Zároveň ale dodává, že nikdy nepůjde o masově rozšířenou záležitost, protože okruh párů, pro něž jde o jedinou možnost, je medicínsky jasně vymezen.

Jde hlavně o dvojice, kde žena buď dělohu od narození nemá, nebo o ni během života přišla. "Třetím případem jsou vrozené vady dělohy," doplňuje Machač. Existují také ženy, jež mají dělohu v pořádku, ale v absolvování celého těhotenství jim brání jiná zdravotní komplikace. Machač odhaduje, že ze zhruba sto tisíc dětí ročně se jich na 150 narodí náhradním matkám. Oficiální data ale neexistují.

Například na pražskou kliniku IVF Cube přijde náhradní mateřství prokonzultovat jeden až dva páry měsíčně. Většinou se dostaví až ve chvíli, kdy jsou domluvení s konkrétní ženou. "Často se ale také stává, že si to surogátní matka před započetím terapie rozmyslí," podotýká manažer IVF Cube Ondřej Šebestík.

Právní poradenství v oblasti náhradního mateřství nabízí například brněnská kancelář Lukáše Prudila. "V současné době konzultujeme dva až tři případy týdně. Lze jednoznačně konstatovat, že těchto případů přibývá s tím, jak se rozšířilo povědomí veřejnosti o této možnosti řešení neplodnosti," říká advokát.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.