Na první pohled, co může být na takové myšlence špatného? Mosty spojují, otevírají přístup, usnadňují komunikaci. Mohou být pro provozovatele i zdrojem příjmů z mýtného. Takový most se může šiknout.

Hlavní problém ale nespočívá v tom, stavět mosty, což je činnost povětšinou bohulibá, pokud se nesvěří některé z osvědčených českých firem, nýbrž stát se sám mostem. Znamená to přijmout postavení, které s sebou nese též celou řadu problémů a nevýhod. Most nepatří na tu ani na onu stranu, je spojnicí často vedoucí nad propastí. Most je určen především k tomu, aby se po něm šlapalo. Nemusí to být příjemný pocit.

Lidem, kteří v poslední době přicházejí s představou České republiky jako mostu mezi Východem a Západem, však ve skutečnosti o vytváření mostů nejde. Domnívají se, že by nám daleko více než úzké spojení se Západem prospívalo uvolnění tohoto vztahu a přinejmenším částečný geopolitický posun na Východ. Věří, že Východ, rozuměj Rusko, případně Čína, nabízí nejenom nevyužitý materiální prospěch plynoucí z rozvoje obchodu a investic, ale také místo, kde se lze učit, jak "stabilizovat společnosti", dle slavného prohlášení prezidenta Miloše Zemana o komunistické Číně. Nebo kde si lze vzít příklad v budování politické "vertikály" v případě Putinova Ruska. Či kde se lze účinněji bránit před nákazou migrace, multikulturalismu a dekadentních zvrhlostí západního světa. Jinými slovy místo, kde se dá lépe žít.

Málokdy byla naše země v situaci, která by poskytovala větší volnost pro orientaci naší zahraniční politiky. Na rozdíl od studené války nestojíme před černobílou volbou. Alternativou vytváření mostů není vybudování nové železné opony či nové závody ve zbrojení, nýbrž plné využívání možností, které nám poskytuje potenciál dalšího ekonomického růstu, aktivní účast České republiky jako suverénního státu na procesu evropské integrace, zajištěná bezpečnost vycházející z členství země v Severoatlantické alianci a harmonické, vzájemně prospěšné vztahy se sousedními zeměmi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru