Americký sociolog Marshall McLuhan kdysi řekl, že s každým technologickým pokrokem se naše schopnosti násobí, ale zároveň se zmenšuje naše "vnitřní" biologická schopnost. Díky vynálezu nástrojů a potom strojů zjemněly naše nehty a ruce. Používáním bot zpohodlněla naše chodidla tak, že bosá chůze většinu z nás bolí a daleko bychom bosi nedošli.

A pojďme dál. Vynález ekonomicky dostupného automobilu neznehybněl naše biologické nohy, ale bez něj se budete cítit nemobilní, nepohybliví. Naše společnost zkrátka předpokládá, že se člověk bude pohybovat autobusem, metrem, autem nebo alespoň na kole. Dnes jen málokdo chodí do práce − ve smyslu, že do práce chodí (pěšky). Pěšky se chodí tak na výlety. Ne do práce.

To samé platí o vašem mobilním přístroji. Ústa jsou zesílena (amplifikována) reproduktory a sluchátky tak, že Bob Dylan může šeptat píseň jen vám do ucha, jako by seděl vedle vás. Naše uši jsou doplněny vzdálenými mikrofony, které vám umožní slyšet hlas vašeho kamaráda z Číny. Jedním "štěbetnutím" (tweetem) mohu oslovit (zdarma!) celý svět − mimochodem vlastnost, kterou zatím nevyužila žádná mně známá nadpřirozená bytost v příbězích, které si lidstvo vypráví od nepaměti. Jenže bez přístupu na internet se budeme cítit jako bez úst a uší − byť moje původní biologické budou v naprostém pořádku.

Naše oči jsou schopné "dohlédnout" na odvrácenou stranu Měsíce, pozorovat vzdálené zrody galaxií v dávné minulosti a zároveň proniknout do hloubky nitra hmoty − protože jsou doplněny o kamery, teleskopy, mikroskopy a tak dále. Mohu vidět, kolik sněhu je v lyžařském areálu Bedřichov, a o vteřinu později mohu sledovat demonstrace v Katalánsku či přednášku z pečlivě střeženého Davosu. Jenže bez přístupu k médiím se bude navyklý člověk cítit jako slepý.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru