Americký prezident Donald Trump zrušil plánované setkání se svým severokorejským protějškem Kim Čong-unem. Své rozhodnutí odůvodnil "neskutečným hněvem a otevřeným nepřátelstvím" nedávných vyjádření vůdce KLDR, uvedl server BBC.

Trump v dopise zaslaném Kim Čong-unovi potvrdil, že schůzka, která se měla odehrát v Singapuru 12. června, se kvůli Kimovým výrokům konat nebude. Americký prezident nicméně uvedl, že se velmi těší na možné setkání "v jiném termínu".

"Opravdu jsem se na setkání s vámi těšil," napsal americký prezident. "Bohužel kvůli neskutečnému hněvu a otevřenému nepřátelství, které plynulo z vašich posledních výroků, cítím, že v tuto chvíli by nebylo vhodné schůzku uskutečnit," dodal.

Rozhodnutí zrušit historický summit přišlo ve stejný den, kdy severokorejský režim zničil své jaderné středisko za přítomnosti zahraničních novinářů. Likvidace hlavního jaderného testovacího střediska KLDR bylo vstřícným gestem Kim Čong-una kvůli plánovanému setkání obou prezidentů.

Trump v dopise také uvedl, že Spojené státy jsou v jaderné oblasti mnohem vyspělejší. "Mluvíte o vašich jaderných schopnostech, ale ty naše jsou tak obrovské a mocné, že se modlím k Bohu, abychom je nemuseli nikdy použít," uvedl americký prezident.

Trump také poděkoval Kimovi za propuštění tří Američanů držených v KLDR, kteří byli tamním režimem odsouzeni k dlouholetým trestům. "Chci vám poděkovat za propuštění rukojmích, kteří jsou již doma se svými rodinami. Bylo to nádherné gesto a velmi jsme jej uvítali," uvedl v dopise Trump.

Hlava Spojených států v dopise adresovaném Kimovi napsala, že pokud Kim v budoucnu "změní svůj názor, nemá se ostýchat zavolat nebo napsat". "Tato promarněná šance je popravdě smutným momentem v dějinách," uzavřel dopis Trump.

Bílý dům zvažuje další sankce

Po zrušení schůzky s Kim Čong-unem zvažuje americká vláda také nové sankce proti Severní Koreji. V pátek to napsal list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného činitele Bílého domu. O sankcích, ale i o možném vojenském zásahu, jednala americká Národní bezpečnostní rada (NSC) ve čtvrtek odpoledne.

Na KLDR mohou Spojené státy uvalit "desítky" nových sankcí, píše newyorský list bez dalších podrobností. Tvrdými sankcemi, které podpořila i Rada bezpečnosti OSN, se Washington v minulosti snažil zastavit jaderný a raketový program Severokorejců a přimět Kima k jednání.

List The New York Times dnes v komentáři k Trumpovu rozhodnutí napsal, že prezident zaujal k severokorejskému problému "revoluční postoj". Podle listu jde o "hru, zda vyjednávací zručnost a smluvní magie může tváří v tvář Kimovi zajistit to, o co se žádný americký prezident či diplomat netroufl ani pokusit za posledních 65 let, kdy na Korejském poloostrově panuje obtížně dosažené příměří".

Američtí experti podle The New York Times nevěří, že severokorejský diktátor se chce jaderných zbraní úplně zbavit. Podle nich musí Trump dojednat s KLDR dohodu obdobnou jaderné smlouvě s Íránem, která omezuje, ale zcela neblokuje schopnost Teheránu vyrobit jadernou zbraň.

Od smlouvy s Íránem ovšem Trump před několika týdny odstoupil, připomíná deník. "Znamená to, že má teď před sebou hned dvě jaderné krize," poznamenává The New York Times.

KLDR je dialogu nadále otevřená

Severní Korea je k dialogu se Spojenými státy stále otevřená. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli, řekl podle severokorejské oficiální agentury KCNA náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Kje-kwan, který je rovněž hlavní vyjednávač KLDR při jednáních o severokorejském jaderném programu.

"Velmi jsme si cenili úsilí prezidenta Trumpa, bezprecedentního u jakéhokoli jiného prezidenta, o uskutečnění historického severokorejsko-amerického summitu," uvedl Kim Kje-kwan v prohlášení, které v noci na pátek zveřejnila KCNA. "Ještě jednou Spojeným státům říkáme, že jsme připraveni řešit problémy kdykoli jakýmkoli způsobem," dodal severokorejský diplomat.

Nedlouho poté, co bylo setkání se severokorejským vůdcem zrušeno, Trump prohlásil, že armáda USA je připravena zakročit, pokud se Kim pokusí o nějakou "lehkomyslnou" akci, uvedla agentura Reuters.

Trump řekl, že se sešel s ministrem obrany Jimem Mattisem a že varoval Severní Koreu před jakýmikoliv "neuváženými kroky". "Naše armáda je tou nejsilnější armádou světa. Jsme připraveni jako nikdy předtím," prohlásil Trump.

Prezident Spojených států také uvedl, že lidé na severu i jihu Korejského poloostrova si zaslouží žít v míru a harmonii.

Zrušením summitu v minulých dnech hrozil i severokorejský režim. Ten si například minulý týden stěžoval na vojenské cvičení Jižní Koreje a USA. Tamní režim jako důkaz, že svá slova myslí vážně, zrušil jednání ministrů KLDR s jejich jižními protějšky. Podle analytiků tím chtěla Severní Korea zlepšit své vyjednávací podmínky.

Několik hodin před Trumpovým rozhodnutím pohrozila zrušením plánovaného jednání i náměstkyně šéfa severokorejské diplomacie Čche Son-hui, která řekla, že režim KLDR je zrovna tak připraven na jaderný konflikt jako na setkání u jednacího stolu. Reagovala tak na slova amerického viceprezidenta Mika Pence, který tento týden řekl, že by Severní Korea mohla skončit jako Libye za doby vládnutí diktátora Muammara Kaddáfího, pakliže nepřistoupí k jadernému odzbrojení.

Dopis amerického prezidenta Donalda Trumpa severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi: