Spokojenost obyvatel zemí Evropské unie s členstvím v EU roste, v aktuálním průzkumu Eurobarometr ji dalo najevo 60 procent lidí. Češi jsou v tomto ohledu mnohem skeptičtější. Za dobrou věc členství označilo jen 34 procent respondentů průzkumu. To je ze všech zemí "osmadvacítky" nejnižší číslo, a to přesto, že se oproti loňskému podzimu zvýšilo o pět procentních bodů. V Česku sice ubylo lidí, kteří považují členství v unii za špatné, ale s 18 procenty jde o třetí nejvyšší číslo v unii po Velké Británii, která je ale na odchodu z EU, a Řecku. Nadprůměrný je také počet Čechů, kteří mají na EU neutrální názor.

Je členství v EU dobrá věc?

Největší eurooptimisté

(odpovědi v %)
◼ Lucembursko – 85
◼ Irsko – 81
◼ Německo – 79

Největší europesimisté

(odpovědi v %)
◼ Česko – 34
◼ Chorvatsko – 36
◼ Itálie – 39
Zdroj: Eurobarometr

Evropská komise se pochlubila, že podíl obyvatel EU, kteří považují členství své země za prospěšné, překročil dvě třetiny a je nejvyšší od roku 1983, kdy se podobný průzkum konal poprvé. U Čechů je toto číslo i přes jejich evropskou skepsi 62 procent. Více než polovina si jich ale zároveň myslí, že se věci v uskupení ubírají špatným směrem. Opačný názor má 28 procent lidí.

Průzkum uskutečněný v dubnu zkoumal postoje obyvatel 28 unijních zemí před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat v květnu příštího roku. Zatímco na celoevropské úrovni ví o termínu konání těchto voleb třetina lidí, mezi Čechy je to necelá čtvrtina. V Česku je také poměrně malý zájem o hlasování, jehož se hodlá zúčastnit 21 procent lidí, kdežto celoevropský průměr činí téměř 50 procent.