Na dodržování ochrany soukromých informací podle nového evropského nařízení bude dohlížet Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Na instituci, která doposud stála mimo veřejný zájem politiků i lidí, tak dopadne dohled nad jedním z nejsložitějších předpisů posledních let. Úřad přitom přibral jen několik málo lidí a také se mu na letošní rok jen kosmeticky navýšil rozpočet.

Podle předsedkyně ÚOOÚ Ivany Janů na úřad nastoupilo pět nových zaměstnanců, tedy polovina z toho, co ředitelka požadovala. Mimoto zkušené pracovníky úřadu přetahují do svých služeb zejména banky a další bohaté firmy. Na ty ze zákona dopadla povinnost mít pověřence, který bude dohlížet na ochranu osobních údajů. A nabízejí jim i několikanásobně vyšší platy, než mají na ÚOOÚ. "Dost lidí jsem přitom přemluvila, aby u nás zůstali s příslibem, že se otázka platů podaří vyřešit," řekla Janů.

Úřad letos hospodaří s rozpočtem 165 milionů korun, což je asi o pět procent více než vloni. Janů upozorňuje, že například v Irsku se srovnatelným počtem obyvatel dostal úřad na GDPR 100 milionů eur, čímž se mu rozpočet navýšil o 55 procent. "Já jsem si řekla o 4,5 milionu korun, nakonec jsem dostala tři a půl milionu," řekla ředitelka ÚOOÚ.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.