Právě v době, kdy průšvihy kolem Facebooku a Cambridge Analytica otřásají světem osobních údajů, přímého marketinku a politické manipulace, přichází obecné nařízení Evropské unie. Žijeme v éře erupce informačních technologií, sběru osobních údajů, profilování, umělé inteligence. Život se prudce odhmotňuje a přelévá do roviny informací, nehmotné fluidní a replikovatelné vrstvy nad materiální realitou. Bylo jen otázkou času, kdy z houstnoucího informačního nebe plného mračen (cloudů) sjedou na zem blesky hromovládného Dia.

Kdy "pouhé" informace začnou drsně měnit naše svobody. Kdy zbraní silnou jako atomovka se ukážou být osobní údaje. To jsou totiž kousky, odštěpky lidských bytostí. Člověk "nekončí" za svojí kůží, košilí, za svým majetkem, jako je třeba batoh, nábytek nebo lyže, ani na evidovaném vlastnictví, jako je auto nebo dům. Ale rozprostraňuje se nehmotně jako informační aura, pomocí osobních údajů, do celého světa evidencí a sítí, dnes extrémně průtočného v internetu a využitelného výkonnými vyhledávači a počítači.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru