Do začátku úterní schůze Poslanecké sněmovny scházely jen minuty, první místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola působil ale ve srovnání se svými spolustraníky uvolněně a odpočatě. Zatímco je čekal v malostranských palácích další několikadenní maraton schůzování a slovních přestřelek, on si mohl plánovat program mimo parlament i stranické sídlo zcela podle vlastního uvážení.

"Řeknu vám, že takhle mi to vyhovuje. Politika se stala mým koníčkem, neberu za ni žádné peníze," prohlašoval bývalý dlouholetý jihočeský hejtman Zimola, který se teď prezentuje jako ten, kdo chce zachraňovat ČSSD z ústraní. Strana mu za jeho práci nabízela peníze, on je ale odmítl. Údajně proto, že mu nepřipadalo správné chtít něco po partaji s finančními potížemi.

Politik, který se v únoru ucházel o vedení strany, je tak "volným hráčem", jehož výjimečné postavení může už brzy vyniknout ještě více. Pokud ČSSD v referendu podpoří v polovině června společné vládnutí s hnutím ANO, řadě předních straníků přibudou povinnosti plynoucí z práce ministrů.

Nic z toho se ale nebude týkat Zimoly, který křeslo v novém kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítl. I přesto, že podle informací HN ho chtěl ve vládě i předseda strany Jan Hamáček. "Ujasnili jsme si, že pokud on bude ministrem, musí se někdo starat o Lidový dům," vysvětluje Zimola s tím, že se chce věnovat fungování strany.

Jeho odstup od nejvyššího politického dění ale vyvolává v sociální demokracii nervozitu. Někteří vysoce postavení členové podle zdrojů ze strany přemítají, zda si vlastně Zimola takové postavení nevybral proto, aby měl čas připravit se na převzetí ČSSD. "Lidé mají zkrátka zakódováno, že se má zřejmě místopředseda takto chovat. Ale my jsme si s Janem Hamáčkem podali ruku na spolupráci," tvrdí Zimola. Někteří lidé mu ale nemohou zapomenout účast na lánské schůzce v roce 2013, kde několik členů vedení ČSSD jednalo s prezidentem Milošem Zemanem o možnosti vyměnit předsedu strany Bohuslava Sobotku.

Dvojice Hamáček−Zimola sice spolupracuje, přesto ale mezi nimi existují rozepře. Zatím naposledy se objevily při hledání kandidátů ČSSD do vlády. "Zimola byl proti tomu, aby byl ve vládě europoslanec Miroslav Poche a olomoucký primátor Antonín Staněk," sdělil zdroj z širšího vedení strany. U Pocheho mělo Zimolovi vadit to, že má k němu výhrady prezident Zeman, u Staňka upozorňoval na kumulaci funkcí, protože je ještě poslancem. Samotný Zimola tyto informace nepotvrdil, ale ani nepopřel a přidal jen stručný komentář: "Nakonec jsem hlasoval pro jména, která náš předseda navrhl."

Nicméně debaty o další změně ve vedení ČSSD po loňském konci tehdejšího předsedy Sobotky probíhají. Aktuální by mohly být už za pár dní, v případě, že by sociální demokraté v referendu odmítli Hamáčkovu představu koaličního vládnutí s ANO.

Sám Hamáček by se ocitl v ohrožení a není vyloučeno, že by se hledal jeho nástupce. Zimola by byl hodně blízko, zejména když je jediným z vedení bez "politické" práce. Místopředsedové Roman Onderka a Jaroslav Foldyna jsou poslanci, další místopředseda Martin Netolický hejtmanem, místopředsedkyně Jana Fialová pracuje jako krajská radní pro školství na Vysočině a předseda Hamáček zastává post místopředsedy sněmovny. A čím se vlastně živí Jiří Zimola?

"Pracuji jako vedoucí oddělení vnějších vztahů na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích, to je pro mě priorita, kterou nechci zanedbávat," odpovídá a popisuje, jak vlastně jeho práce vypadá. Rozhodně to podle něj není práce, při které by seděl na univerzitě a dodržoval přesný počet hodin den co den.

"S vedením školy jsem často v telefonickém kontaktu, pomáhám rektorovi třeba při sjednávání schůzek, protože mám spoustu kontaktů. Teď jednáme o tom, jestli by škola mohla získat kvůli svému rozšíření jednu krajskou budovu, samozřejmě pracuji i na tom, aby škola měla co nejlepší prezentaci na veřejnosti," popisuje a tvrdí, že má rozhodně co dělat.

Dalo by se říci, že jde o práci snů, však také Zimola uvádí, jak je za ni rektorovi vděčný. Jaký má plat, ale říci nechce, byť informace o jeho příjmech jsou důležité i proto, že si ke svému politickému působení najal prestižní agenturu Ewing PR.

"Zajišťuje mi jen nejzákladnější servis, rozhodně nejde o desítky tisíc měsíčně," ubezpečuje.

Kolik peněz jí tedy platí? "Do deseti tisíc měsíčně," odpovídá a opakovaně prohlašuje, že současný způsob života si vybral, aby mohl vedle své práce ČSSD co nejvíce pomáhat.

"Chci zachraňovat sociální demokracii právě z pozice, kterou nyní zastávám. Jako ministr bych neměl čas vnímat naplno problémy našich voličů a přicházet s návrhy řešení," ujišťuje a pochvaluje si, jak se nyní sešel například s odborníky, kteří řeší problémy lidí v exekucích.

"Takhle jsem si uspořádal život a jsem spokojený," loučí se Zimola a odchází ke své Škodě Octavia. Mimochodem, to je prý jediný bonus, který dostal jako výpůjčku od sociální demokracie.