Podkrovní místnosti jsou plné stohů časopisů a na zelených zdech visí obálky se známými tvářemi. Redaktoři maďarského opozičního týdeníku Magyar Narancs v úterý odpoledne soustředěně dokončují další číslo, které má právě uzávěrku.

"Zatím se nebojíme, že by po nás šli. Jsou tu ještě větší ryby k chycení," říká šéfredaktor Endre Bojtár na otázku, jestli se neobává osudu deníků Népszabadság nebo Magyar Nemzet, jež pod tlakem vlády jejich vlastníci zavřeli.

V podobně nejisté situaci jako nezávislá či opoziční média je v Maďarsku necelé dva měsíce po parlamentních volbách celá opozice. Ta má sice dohromady 66 křesel ze 199, nemůže ale zablokovat ústavní většinu vládní strany Fidesz. A navíc je naprosto rozdělená a ještě se dál drolí, což může být varující i pro českou politickou scénu.

Právě v úterý například vznikla v druhé nejsilnější politické straně, pravicovém Jobbiku, nová frakce. Založil ji radikál László Toroczkai, který před dvěma týdny prohrál souboj o křeslo šéfa Jobbiku. "Ta strana se brzo rozdělí," prorokuje Endre Bojtár.

A není sama. Vnitřní boje probíhají všude, mezi kdysi vládnoucími socialisty i uvnitř liberální LMP. "Je to chaos, strany se rozdělují, lídři odcházejí, hledá se nové vedení," popisuje situaci Dániel Bartha, šéf think-tanku CEID.

Premiérovi Viktoru Orbánovi to samozřejmě vyhovuje. Několik demonstrací v Budapešti po volbách bylo spíše výrazem frustrace než náznakem toho, že by se rodila nějaká politická síla.

Opozice svoji porážku z dubna nese zjevně těžce nebo ji nezvládá vůbec. Jednotlivé osobnosti se nebyly schopny dohodnout na spolupráci už před volbami, v nichž si mnozí dělali naděje, že opoziční kandidáti více uspějí v jednomandátových obvodech, kde se volilo podle většinového systému.

Navíc je část opozičních poslanců nějakým způsobem dotlačena Fideszem k tomu, aby spolupráci opozice bránili. Spekuluje se o tom, že mnozí opoziční poslanci jsou například kvůli svým dřívějším korupčním aférám vydíráni vládní mocí. "Prokuratura, kterou Orbán ovládá, je mocná zbraň," vysvětluje Endre Bojtár.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.