Tahanice kolem majetku, který tu za poslední tři roky skoupila čínská skupina CEFC, by za normálních okolností nemusely české podnikatele se zájmy v říši středu znepokojovat. Pokud je CEFC v insolvenci, je převzetí zastaveného majetku nevyhnutelné. Jestliže peníze dodá pekingská agentura CITIC, bude mít hlavní slovo ona, i když si nepříjemnostmi spojenými s klauzulemi zástavních smluv bude muset projít.

Zatím se ale neobjevil důvod pochybovat, že se vše odehraje v rámci právního řádu.

Pro českou ekonomiku se toho fakticky moc nemění. Trofeje typu prestižních nemovitostí nebo nejmodernější sportovní stadion budou bez ohledu na vlastnické rošády dál stát na svém místě a tam, kde mají Číňané minoritní podíl, stejně rozhodují dosavadní vlastníci.

Podniky typu Pivovary Lobkowicz nebo ŽĎAS sice rozvíjet potřebují, ale moc indicií svědčících o tom, že by se jim dřívější tvrdíkovské vedení CEFC Europe systematicky věnovalo, nenajdeme, ač o tom některá média, shodou okolností spoluvlastněná stejným čínským kapitálem, nekriticky básnila. Zbývá Slavia, ale otázka jejího finančního zdraví a s tím spojené sportovní kondice je při vší úctě k nejstaršímu fotbalovému klubu v zemi drobnost. Navíc pokud tu CITIC chce zakotvit, zbude něco i na "stabilizaci" Slavie. Český fotbal zas tak drahý není, aby to stálo za poskvrnění image.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Co si Česko a jeho ekonomika odnášejí z bankrotu čínské skupiny CEFC?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru