Na periferii Evropské unie, tedy ve střední Evropě, vzniká nový model politického systému. Pochopit ho je možné třeba pohledem přes byznys a srovnáním s diktátory v postsovětském prostoru. Například automobilka Tesla a maďarský premiér Viktor Orbán využívají strategie známé z byznysu, podle nichž klíčem k úspěchu není dělat to samé co ostatní lídři trhu, ale to, že se zásadně odlišíte od konkurence a víc než na efektivitu se soustředíte na strategii. Tedy děláte něco jiného než ostatní, víte, proč to děláte, a vytvoříte kolem toho pozitivní emoce.

Pomocí této teorie mi profesor Středoevropské univerzity Maciej Kisilowski vysvětloval, proč je model vládnutí, který vytvořil Viktor Orbán, životaschopnější a efektivnější než model, který v Polsku inspirován Maďarskem vytváří šéf vládních konzervativců Jaroslaw Kaczyński. V případě obou jde o různé verze autoritářské vlády, která tu s námi bude nejspíš delší dobu, než bychom si chtěli připouštět.

Kisilowski je přesvědčen, že postup, který se osvědčil v byznyse − soustředit se víc na strategii než na efektivitu −, se nyní přenáší do politiky. "Teslu může (ne)efektivita zničit, ale její kapitalizace je obrovská," vysvětlil. "Samotná efektivita vás ale nezachrání. Potřebujete strategii, tedy vytyčení priorit, propojit je s emocemi, se vzkazem, který předáváte zákazníkům, s jejich loajalitou vůči výrobku. To je to, co tvoří hodnotu. Tesla má problém se základní věcí, tedy výrobou, ale má pořád dost investorů a desítky tisíc klientů, kteří chtějí to auto."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.