Přístroj připomínající myčku na nádobí se třese a hučí. "To je třepačka, takový inkubátor, kam se umístí lahev s bakteriemi, ze kterých získáváme proteiny," popisuje Eliška Petulová, drobná žena v bílém plášti.

V laboratořích firmy Enantis v brněnských Bohunicích pracuje společně s kolegy na úpravě bílkovin. Umí je pozměnit tak, aby byly stabilnější a podporovaly obnovu buněk. Mohou se tak dobře použít třeba v přípravcích na hojení ran nebo v kosmetice.

Co víc, Enantis na tento vynález podal s Masarykovou univerzitou celosvětový patent. A od loňska čerpá i prestižní třicetimilionový evropský grant pro malé a střední podniky.

I když se firma z univerzity vyčlenila už před víc než deseti lety, až poslední dva roky nabrala ve vývoji díky štědré podpoře velkou rychlost a ze tří zaměstnanců posílila na necelou dvacítku.

Podnikání extrémně riskantní

"Grant je jen na dva roky, což dává smysl, protože nejsme jen vědci, ale také firma a potřebujeme produkt co nejdříve. Upínáme k tomu proto teď všechny síly," popisuje ředitelka laboratoře Veronika Štěpánková.

Výzkum se zatím vyvíjí slibně. Látka už prochází preklinickým testováním, a jak prozradila Štěpánková HN, firmě se podařilo zaujmout velkou nadnárodní společnost, která má zájem uzavřít s podnikatelskou laboratoří licenci a látku využívat. "Zatím nemůžeme říct, o jakého partnera jde. Měli jsme štěstí, kontakt na toho správného člověka jsme našli přes LinkedIn. Obeslali jsme předtím desítky firem," sděluje šéfka firmy. Nechali si poslat vzorky, aby si je v laboratořích v USA otestovali, a Američané se už ozvali, že fungují velice dobře. Nic ale není jisté, teď se ladí podmínky smlouvy a jasno by mělo být snad do konce roku.

"Podnikání v biotechnologiích je extrémně riskantní, občas se cítíme jako na vrcholku propasti a čekáme, jestli nespadneme dolů. Dostali jsme velkou šanci a byla by škoda ji nevyužít," popisuje Štěpánková.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.