Slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že nebude kandidovat v prezidentských volbách příští rok. Raději bude trávit čas se svou rodinou. "Pokud má mít náš život smysl, nemůžeme ho odsouvat na vedlejší kolej," zdůvodnil prezident své rozhodnutí. Tento krok jistě ocení jeho tři malé děti a stejně tak jeho političtí sokové, ale nepotěší značnou část Slováků. Andrej Kiska je dlouhodobě nejpopulárnějším slovenským politikem. Podle posledního letošního průzkumu agentury Focus mu důvěřuje přes 46 procent lidí.

Jeho rozhodnutí není překvapením a sám ho již před časem avizoval. To bylo ovšem ještě před vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Tragická událost na Slovensku vyvolala rozsáhlou vládní krizi. Parlamentní strany proto čekaly na oficiální vyjádření a žádné kandidáty do blížících se voleb doposud nepředstavily.

Z veřejného života se Kiska stáhnout ale nehodlá. Sám přiznal, že zváží, jak naložit se svou popularitou mezi slovenskými voliči. Spekuluje se, že vstoupí do čela opozice nebo založí vlastní politickou stranu. A tak se může stát, že poté, co v roce 2014 Kiska porazil Roberta Fica v klání o prezidentské křeslo, může se s jeho stranou Smer brzy utkat v boji o křesla parlamentní.

Související