Andrej Babiš říká leccos. Ale jeho výrok "já si myslím, že je to všechno o lidech, že to není vždycky o stranách a o hnutích" by se měl vytesat a pozlatit. Zvlášť kvůli tomu, jak tvrdošíjně odmítá premiér prozradit jména budoucích ministrů za ANO ještě před referendem ČSSD o účasti ve vládě.

Sociální demokraté tak budou při hlasování ve stejné bryndě, jako kdyby z nich někdo mámil souhlas s letní dovolenou ve slušně vybavených bungalovech na italské Riviéře, ale zároveň jim neřekl, že tam pojede i jejich tchyně nebo bývalá manželka s novou rodinou. Což je právě "o těch lidech".

Nikdo by se nemohl divit, kdyby kvůli této nejistotě poslali členové ČSSD upečenou koalici k šípku. Jména ministrů jsou důležitější než vládní program. Přesto Babiš raději riskuje a tají, koho do kabinetu nominuje.

Důvodem může být třeba nepěkný personální handl s Hradem a s komunisty. A premiér nám ho pro jistotu dávkuje po kapkách, aby nevyvolal zemětřesení. Postupně jsme se už dozvěděli, že politika přestala těšit ministra spravedlnosti Roberta Pelikána i šéfa diplomacie Martina Stropnického. Včera naznačil úmysl nebýt v příští vládě také ministr dopravy Dan Ťok. A zároveň se začala stahovat mračna nad šéfkou resortu obrany Karlou Šlechtovou, když se vynořily zvěsti o jejím údajném utrácení za VIP salonky při cestách letadlem a začal se pitvat úlet s fotografií na jejím Facebooku, na němž zvěčnila svého pejska na hrobu Neznámého vojína.

U každého z této čtveřice se najdou prohřešky proti Babišovu zaklínadlu svorně makajícího týmu. Ať už jde o tendr na mýtný systém, nebo "předčasné" uvítání amerického náletu na Sýrii. Zajímavější však je, že všichni čtyři ještě v zimě hrozili odchodem v případě vlády ANO s okamurovci. Házení flinty do žita teď, když má hnutí vládnout s ČSSD, zavání nátlakem shora.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jakou hru hraje premiér v demisi Andrej Babiš s komunisty a lidmi kolem Hradu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru