Americký potravinářský koncern Kellogg se rozhodl odejít z Venezuely a ukončit tamní výrobu cereálií. Za hlavní důvod označil zhoršující se hospodářskou situaci v zemi.

Tento krok vyvolal ostrou reakci venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, který tuto neděli obhajuje svůj mandát v prezidentských volbách.

Výrobní závod nechal zabavit. "Rozhodl jsem se předat tuto společnost dělníkům, aby mohli nadále vyrábět pro lid," prohlásil Maduro. Dodal, že podle něj je postup Kelloggu protiústavní, a proto tamní justice zahájila soudní řízení s jeho zástupci.

15 procent

O tolik letos podle odhadů MMF klesne venezuelská ekonomika.

Kellogg, který vstoupil na venezuelský trh v roce 1961, ale není jediným zahraničním podnikem, jenž se v posledních letech rozhodl své aktivity ve Venezuele ukončit. Podobně postupoval třeba výrobce hygienických potřeb Kimberley-Clark či potravinářská společnost General Mills.

"Připomíná mi to případ společnosti Clorox (výrobce čisticích prostředků, pozn. red.). Ta ukončila výrobu kvůli nedostatku surovin, vláda její závod převzala a ten je nyní paralyzovaný," uvedl opoziční poslanec José Guerra. "Takže teď to znamená, že máme po kukuřičných lupíncích," dodal.

Znárodňování z nedávné minulosti přitom Venezuelu začíná dohánět. Americká energetická společnost ConocoPhillips v dubnu vyhrála spor spojený se znárodněním svých aktiv v hodnotě dvou miliard dolarů ve Venezuele v roce 2007. Rozhodla se proto převzít závody venezuelské ropné společnosti PDVSA v Karibiku.

A v podobných krocích namířených proti PDVSA hodlá ConocoPhillips pokračovat. To ještě více naruší produkci ropy v PDVSA, kterou dlouhodobě snižují léta špatné správy, nedostatek financí investovaných do rozvoje tohoto podniku i odchod kvalifikovaných zaměstnanců.

Dění ve Venezuele má vliv i na světové ceny ropy. Experti se obávají, že venezuelská produkce se bude nadále snižovat, což je jeden z faktorů, který přispívá k růstu cen "černého zlata" na světových trzích.

Ropa hraje klíčovou roli i ve venezuelské ekonomice. Tvoří zhruba 95 procent příjmů z exportu.

Právě hospodářská situace je jednou z největších potíží, kterým prezident Maduro čelí. Země je už pět let v hospodářské recesi, během které hrubý domácí produkt klesl o 40 procent. A tento propad bude ještě pokračovat. Mezinárodní měnový fond na letošní rok očekává, že ekonomika klesne o 15 procent.

Experti přesto očekávají, že se Madurovi v neděli podaří − i díky roztříštěnosti opozice − zvítězit v prezidentských volbách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru