Na hranicích mezi maličkou Gazou a ne zase o tolik větším Státem Izrael zahynuly toto pondělí další desítky lidí. Masakr si můžeme ošklivit, můžeme ho i odsuzovat, ale těžko se mu můžeme divit. Bylo by přímo zázrakem, kdyby se zejména v tyhle dny mezi Palestinci a Izraelci něco smutného nestalo. V oblasti strategického Blízkého východu vyteklo v dějinách naneštěstí již moře krve a chladně realisticky vzato ještě bohužel nejspíše další oceán vyteče. Pondělní události k výročí dne vyhlášení Izraele (pro Palestince je to "Nakba" čili smutek a exil) byly vlastně jen takovou "malou" epizodou. Inkriminovaný region totiž beze zbytku dokládá to nejhorší z lidí a současně bohužel moudrost Platónova postřehu, že jedině mrtví se dožijí konců válek. 

K takřka nepřetržitému ozbrojenému konfliktu zde v různých polohách dochází po desetiletí a ve složitou historií notně opředeném prostředí nelze s klidným svědomím prohlašovat, že ti nebo oni mají jednoznačně pravdu. Maximálně se dá fandit jako při kopané, když podporujeme svůj milovaný tým. 

V článku se dále dozvíte

  • Je jasné, že sedm válečných křížků na krku židovského státu, asi nejdemokratičtějšího zřízení v regionu, činí z jeho existence neoddiskutovatelný fakt.
  • Ten je přitom formálně nepřijatelný pro řadu jeho nepřátel.
  • Včetně hnutí Hamás, které kontroluje Gazu a s konkurenty bojuje o zdroje a mocenskou legitimitu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.