Formální vzdělávání v oblasti rodinných firem je v Česku teprve na začátku. Zapojují se do něj jen Vysoká škola ekonomická, Vysoká škola finanční a správní a Technická univerzita v Liberci. Předmět rodinné podnikání, které se na univerzitě vyučovalo poprvé v loňském zimním semestru, učí také doktorandka Zuzana Horčičková. Ta se tématu rodinných firem věnuje od roku 2014 a ke stylu učení ji inspirovala i stáž na švýcarské univerzitě v St. Gallenu, kde už dlouhodobě funguje Centrum pro rodinné podnikání. "Líbil se mi tamní interaktivní styl výuky. Víceméně pořád jsme o tématech diskutovali, což se snažím také ve větší míře používat v našem předmětu," říká Horčičková.

HN: Technická univerzita v Liberci zatím jako jedna z mála českých vysokých škol nabízí předmět přímo zaměřený na rodinné podnikání. Jaký je o něj zájem?

Otevřeli jsme pouze jeden blok pro 25 studentů, šlo o pilotní semestr, proběhl od října do ledna. Zájem byl i větší, ale je to pořád víceméně zkušební provoz, takže jsme otevřeli jen jednu třídu. Předmět si zapsali také studenti, kteří jsou dětmi majitelů rodinných podniků.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zuzana Horčičková odešla před dvěma lety na stáž do Centra pro rodinné podnikání na Univerzitě St. Gallen ve Švýcarsku.
  • Když se vrátila, začala učit předmět rodinné podnikání studenty liberecké univerzity.
  • Ve své výuce ráda využívá případové studie z rodinných podniků, získat je ale není jednoduché.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.