Formální vzdělávání v oblasti rodinných firem je v Česku teprve na začátku. Zapojují se do něj jen Vysoká škola ekonomická, Vysoká škola finanční a správní a Technická univerzita v Liberci. Předmět rodinné podnikání, které se na univerzitě vyučovalo poprvé v loňském zimním semestru, učí také doktorandka Zuzana Horčičková. Ta se tématu rodinných firem věnuje od roku 2014 a ke stylu učení ji inspirovala i stáž na švýcarské univerzitě v St. Gallenu, kde už dlouhodobě funguje Centrum pro rodinné podnikání. "Líbil se mi tamní interaktivní styl výuky. Víceméně pořád jsme o tématech diskutovali, což se snažím také ve větší míře používat v našem předmětu," říká Horčičková.

HN: Technická univerzita v Liberci zatím jako jedna z mála českých vysokých škol nabízí předmět přímo zaměřený na rodinné podnikání. Jaký je o něj zájem?

Otevřeli jsme pouze jeden blok pro 25 studentů, šlo o pilotní semestr, proběhl od října do ledna. Zájem byl i větší, ale je to pořád víceméně zkušební provoz, takže jsme otevřeli jen jednu třídu. Předmět si zapsali také studenti, kteří jsou dětmi majitelů rodinných podniků.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru