Naše země už zase − jako prakticky každý rok v poslední době − zlomila evropský rekord v podílu investic na hrubém domácím produktu. Čtvrtina všeho, co se zde vyrobí, stát i společnosti investují zpátky do ekonomiky. Jen pro srovnání − průměrná míra investic se v Evropě pohybuje lehce nad pětinou HDP. V Řecku, které je na tom ze všech zemí unie ekonomicky nejhůř, podíl investic dosahuje jen 12,6 procenta. Z hlediska Česka jde tedy o skvělou zprávu, protože to znamená, že jsme zemí vhodnou k investicím. Což je ale zhruba vše, co tato informace říká, a i když ani to není málo, moc dalšího z toho vyvodit nelze.

Protože číslo o podílu investic neříká, kdo investuje, do čeho investuje a jaký mají tyto investice vliv na konkurenceschopnost země, na životní úroveň lidí a vůbec na to, jak se bude Česko vyvíjet dál.

Nicméně Analýza podpory ekonomického růstu prostřednictvím stimulace investic před dvěma lety upozornila na nedostatek prorůstových investic ze strany státu, kam patří například výstavba infrastruktury či vybudování dostatečně rozvinuté a dostupné technologické základny umožňující vysokorychlostní přístup k internetu.

Dění kolem dálnic "vázne" dodnes, a to jak výstavba nových, tak i oprava starých. Po pěti letech rekonstruování klíčové dálnice D1 je opraveno pouhých 40 procent, termín dokončení se posunul z roku 2020 minimálně o rok. Výstavba dvou vysokorychlostních železničních koridorů je ve fázi studií, jeden projekt se připravuje, zhruba za dvacet let by mohlo něco vzniknout. O loňský státní tendr na vysokorychlostní internet firmy projevily minimální zájem, letos v červnu by se mělo soutěžit znovu. Investice státu váznou − z rozpočtu 2017 se proinvestovalo oproti plánu o dvacet miliard méně, než se počítalo při jeho schvalování.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru