Víkend přinesl jméno další vítězky panevropské hudební soutěže Eurovize. Jméno není tak podstatné jako propracovaný byznys, který tento stroj na kýčovitou zábavu pohání už 63 let. Oslava evropské jednoty před čtyřmi lety mezi účastníky přibrala Austrálii. A občas to v té jednotě pěkně drhne, když se ukáže, že písničky nejsou univerzální lék na politické spory.

Pořádající organizace, Evropská vysílací unie, je pravidelně terčem otázek, proč je v soutěži zrovna Austrálie, zatímco jiné státy v ní chybějí (na to se ptají hlavně diváci v Kosovu). Ženevské ústředí se s nimi vypořádalo byrokratickou kličkou. Aby se zpěváci z různých států mohli Eurovize účastnit, musí je tam poslat členská televize vysílací unie. Tou se stala i australská SBS, byť ne jako plnohodnotný, ale přidružený člen. Kosovo naopak členem není, tamní televize RTK na to nemá peníze.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru