Počet prodaných aut v Česku každým rokem stoupá. Jedním z faktorů, které tomuto trendu pomáhají, je rozmanitá nabídka způsobů, jak nákup vozu zaplatit.

Lidé obvykle vybírají mezi úvěrem a dvěma druhy leasingů. Zatímco finanční leasing vede k převedení vozidla do vlastnictví klien­ta, jeho operativní forma slouží k dlouhodobému pronájmu vozu.

Popularita poslední varianty je mezi klienty na vzestupu, říká v rozhovoru s HN Lukáš Cankař, ředitel retailového prodeje a marketingu ve Volkswagen Financial Services, jednom z největších poskytovatelů financování automobilů na domácím trhu.

"Vozidlo je během pronájmu ve stálém vlastnictví leasingové společnosti, která zodpovídá za jeho provozuschopnost. Uživatel jen platí měsíčně fixní splátky, palivo a dálniční známku," říká. 

Lukáš Cankař (38)

Do Volkswagen Financial Services (dříve ŠkoFIN) nastoupil po studiích na pražské VŠE v roce 2007. Před současnou pozicí, na které je od roku 2016, působil také jako obchodní analytik a brand manager, odpovědný za spolupráci se značkami Audi, SEAT a Volkswagen. Mezi jeho koníčky patří sport, literatura a architektura.

HN: Jaký je na českém trhu při nákupu nového vozu poměr mezi hotovostí a financováním?

Přesná čísla nelze zjistit, i za platbou hotovostí může být schován třeba bankovní úvěr. Co se týče našich zákazníků, tak odhadujeme, že přibližně dvě třetiny jak soukromých, tak firemních zákazníků financují nákup vozu ne z vlastních zdrojů.

HN: Který způsob financování převládá?

U soukromých i fyzických osob má stále největší podíl úvěr, ale podíl operativního leasingu vzrůstá, naopak u větších firem je již převažující forma operativního leasingu.

HN: Jaká jsou specifika při financování úvěrem?

U úvěru se dá dosáhnout nízké splátky dle možností klienta díky například vyšší splátce předem či poslední nerovnoměrné splátce. Zároveň se jedná o flexibilní produkt, který umožňuje reagovat v čase na měnící se potřeby zákazníka, u nás například mimořádnou splátkou nebo platebními prázdninami. Zároveň jej preferují ti, kteří chtějí vůz vlastnit.

HN: Jak už jste zmínil, vzrůstá popularita operativního leasingu. Proč?

Potřeba vlastnit již není tak silná a pro většinu řidičů se vůz stal běžným nástrojem mobility.

Vozidlo je během pronájmu ve stálém vlastnictví leasingové společnosti, která zodpovídá za jeho provozuschopnost, a vy jen platíte měsíčně fixní splátky za jeho pronajímání. Kromě pohonných hmot a dálniční známky se tak nemusíte starat o nic. Díky tomu, že vůz pak vracíte zpět leasingové společnosti, neřešíte ani zůstatkovou hodnotu. Je ale také třeba upozornit, že stav vraceného vozu by měl být v souladu s normami akceptovatelného opotřebení. Největší výhodou operativního leasingu je fakt, že neplatíte žádnou počáteční akontaci a volné finanční prostředky můžete nadále investovat. Padá tak vstupní bariéra pro pořízení vozu i pro mnoho mladých, již vydělávajících lidí.

HN: Dalším typem financování je finanční leasing. Jak funguje?

Finanční leasing funguje na principu pronájmu vozidla, které je po dobu splácení majetkem leasingové společnosti, ale po skončení nájmu vůz přechází do osobního vlastnictví. Kdysi velmi oblíbený produkt tvoří dnes již malé procento prodaných vozů.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru