V zemědělství chybí mladí lidé. V Česku je více než polovina pracovníků v tomto sektoru starších 45 let. Naopak zemědělců do 30 let je jen 12 procent. Výměna generací se nedaří kvůli nízké prestiži oboru i podprůměrným mzdám. Zaměstnance s praxí, kteří odcházejí do důchodu nebo lépe placených zaměstnání, tak nemá kdo nahradit. Firmy, školy i instituce proto hledají cesty, jak mladé k zemědělství přilákat. Pomoci mají tematické kroužky, stipendia, nové studijní obory i podpora podnikání.

"Mladí nemají o zemědělství zájem, protože firmy v oboru pro ně nejsou atraktivními zaměstnavateli. Berou to jako těžkou práci, a tak raději budou pracovat v teple kanceláře," říká Jana Sixtová ze Zemědělského svazu České republiky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jen 12 procent zemědělců v Česku je mladších 30 let.
  • Mladí vnímají zemědělství jen jako práci s motykou a vidlemi.
  • Firmy jim proto ukazují, že dnes toto odvětví sahá od půdy až po vesmír.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.