Když byl americký miliardářský synek David Rockefeller malý chlapec, jeho otec jej pravidelně kontroloval, jestli dobře hospodaří s kapesným. To znamenalo, že směl utratit jen třetinu, druhou měl uložit a tu třetí dát na charitu. Plodem této výchovy je newyorská aukce Christie's, na které se od úterý do pátku dražila obrovská sbírka umění a cenností, již David Rockefeller se svou ženou Peggy za svůj život shromáždili. Podle závěti loni zemřelého sběratele, jenž se dožil 101 let, půjde celý výtěžek nejcennější dražené sbírky v historii na charitu.

Již po prvním aukčním dni, který vynesl 464 milionů dolarů, tedy bezmála 14 miliard korun, bylo zřejmé, že cena kolekce bude rekordní. Dosud nejvíc zaplatili sběratelé za pozůstalost módního návrháře Yvese Saint-Laurenta, která vynesla v roce 2009 v Paříži 373 milionů eur, což odpovídá 9,5 miliardy korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na newyorské aukci Christie's se od úterý do pátku dražila obrovská sbírka umění a cenností, kterou za svůj život nashromáždil miliardář David Rockefeller se svou ženou Peggy.
  • Již po prvním aukčním dni, který vynesl 464 milionů dolarů, tedy bezmála 14 miliard korun, bylo zřejmé, že cena kolekce bude rekordní.
  • Hlavní z nabízených děl, rané plátno od Pabla Picassa Dívka s květinovým košem, získal nový majitel za 115 milionů dolarů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.