Touha po jednotě je pradávná − a stejně pradávné a komplikované je její naplnění. To, že se děti z jedné třídy dokážou snadno postavit šikaně jednoho namistrovaného surovce, je známá věc. Ovšem ne vždy je toho třída schopna, problémem je organizační kapitál, kterého se mnohdy nedostává. A tak se může stát, že třicet dětí šikanuje jeden blbeček, který si zbytek proti vůli neorganizované většiny omotá kolem prstu.

Jednota dokáže hrozně moc a sebesilnější rozdělená království naopak neobstála mnohdy i malým nárazům. Jednota byla jedním z posledních přání Ježíše Krista, když se loučil se svými učedníky. Jeden z tisíce let starých žalmů si všímá "jaké dobro, jaké blaho tam, kde bratři bydlí svorně".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru