Jaké knihy máte právě teď na nočním stolku?

Dočítám už třetí Donnu Tarttovou za sebou. Tlustý román Stehlík, předtím to byl Malý kamarád a také Tajná historie. Tarttová je poslední dickensovská vypravěčka a v jejích knihách je vše.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele, k jehož textům se prostě čas od času potřebujete vrátit?

Je to Charles Dickens a jeho knihy David Copperfield a Nadějné vyhlídky. Osudovost těch románů mě vždycky rozseká.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Pohádky jsem vynechal, začal komiksovým Tintinem a detektivkami pro děti, hlavně Slavnou pětkou Enid Blytonové a taky sérií sci-fi s Dr. Who podle BBC a od různých autorů.

Potkal jste v té době nějakou knihu nebo literární postavu, která vás natolik zasáhla, že ovlivnila vaši budoucnost a vy jste se nakonec dal sám na psaní?

Všechny ty knížky jsem četl anglicky. Takže jsem se stal anglistou.

Kterou knihu byste si chtěl přečíst, stále není dost času, ale vy víte, že to prostě musíte v tom­hle životě stihnout?

Dostojevského Bratry Karamazovy. Stále se jich bojím. Tak snad v důchodu…

Se kterou autorkou byste rád zašel na skleničku dobrého vína a na co byste se jí chtěl zeptat? 

Pozval bych Donnu Tarttovou. A zeptal bych se: "Vracíte se ke svým rozdělaným knížkám pořád jako malíř k plátnu? Tu něco doplníte, tam přemalujete, až nakonec řeknete: Hotovo!?"

A se kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let nebo byste si rovnou troufl s ním ztroskotat na pustém ostrově?

S Petrem Placákem, on je nezdolný chodič, takže kdybych už na tom ostrově nemohl, vlezl bych mu na záda a nechal se nést. Vymýšleli bychom přitom, jak zachránit skvělý časopis Babylon, který od ministerstva kultury letos zcela nepochopitelně nedostal ani korunový grant na existenci.

jarvis_5af45427498e9bab9742dc1b.jpeg
Foto: archiv