Katarský investiční fond QIA navýší svůj podíl v ruském ropném gigantu Rosněfť. Akcie měla podle původního plánu koupit čínská společnost CEFC. Ta ale musela po údajném zatčení svého šéfa Jie Ťien-minga pro obvinění z finančních machinací nabídku stáhnout.

Téměř dvacet procent akcií prodala Rosněfť počátkem loňského roku konsorciu QIA a švýcarského obchodníka s komoditami Glencore. Kupci si je mezi sebou rozdělili zhruba v poměru osm ku dvěma. Brzy ale zjistili, že není výhodné splácet úvěr od italské banky Intesa Sanpaolo.

Zájem CEFC jim proto přišel vhod. Číňané nabízeli za necelých patnáct procent akcií 7,5 miliardy eur, tedy 195 miliard korun. Každý z tehdejších podílníků by vydělal přes 100 milionů dolarů, přibližně 2,2 miliardy korun. QIA by si nechala zhruba pět procent akcií, Glencore, který hlásil, že nehodlá akcie dlouho držet, by se jich zbavil.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.